BlackBerry Enterprise Server - seriál

BlackBerry® Enterprise Server Express – Díl 3. – Dokončení

Týden je pryč,  a tak můžeme dokončit krátký seriál o BES Express. Na server se přihlásíme po účtem besadmin a spustíme „setup.exe.“ Následuje upozornění, zda instalujete pod správným účtem a se správným opravněním – můžeme odkliknout continue …. huráá do instalace.

Vzhledem k tomu, že provádíme „čistou“ instalaci, zvolíme první možnost „Create a BlackBerry Configuration Database.“ Druhá volba se nám může hodit při „reinstalaci“ BESU. Třetí lze využít např. při instalaci BlackBerry routeru do DMZ (ale s tím se běžný smrtelník asi nesetká).

Z dodatečných komponent zvolíme BB Administration Service a BlackBerry WebDesktop manager – obě se nám budou hodit při správě uživatlů, aktivaci atp.

Dalčí obrazovka nás informuje, zda jsou splněny systémové požadavky a co vše dalšího se bude běhěm instalace dodatečně instalovat (JRE, MS XML, .NET, SQL, …)

Instalaci SQL necháme na instalátoru – nainstaluje se nám SQL 2005 Express. Dále vyplníme heslo pro besadmin a  jméno BESu. Následuje restart serveru. Poté se opět přihlásíme pod besadminem a dokončíme instalaci.

V konfiguraci DB ponecháme defaultní hodnoty (název DB standardně BESMgmt, port dynamicky a autentikace Windows).

V Následujícím kroku doplníme CALy a SRP Id s SPR Authentication Key (vše obržítě po stažení BESu). POZOR MŮŽE TO CHVÍLI TRVAT, TAK DOPORUČUJI STÁHNOUT S PŘEDSTIHEM.

Další dialog složí ke kontrole „komunikace“ s MS Exchange – vyberte „Check name“, apply a ok.

Pool name – doplnit validní DNS záznam odkazující na BES , porty by neměli s ničím kolidovat (takže neměnit), pouze doplníme heslo pro SSL certifikát.

Následuje dialog se zadáním uživatele, který  má opravnění pro přístup do AD.

Poslední a pro nás „nejdůležitejší volba“ je způsob autentikace do Administration Service. Vyberte druhou možnost – použít databázi BESu. Tímto loginem se budete hlásit do administračního rozhraní.

Následuje již pouze start služeb a zobrazení adresy pro BB Administration Service (https://název _serveru:3443/webconsole/login) a BB Web Desktop Manager (https://sbs-ictg.ict.local:3443/webdesktop/login).

BES nám běží – jak na aktivaci zařízení?

BlackBerry Administration service – OTA (pouze pro uživatele s tarifem BES, ostatní možnosti  fungují i s BISem …):

 1. První kroky jsou pro všechny možnosti stejné – tj. Vytvoření uživatele
 2. Create user – vyhledání uživatele
 3. Create user with activation password
 4. Vložení hesla a pak již pouze na zařízení zvolit
  1. Možnosti
  2. Možnosti upřesnění
  3. Aktivace Enterprise
  4. Vložit e-mail a heslo
  5. Aktivovat J

BlackBerry Administration service – USB:

 1. Přihlášení
 2. Připojení BB
 3. Na vyžádání vložení hesla
 4. V menu „Devices“ vybrat Attached devices  a manage current device
 5. Asign the current device to a user
 6. Vyhledáme uživatele
 7. Associate user

BlackBerry Web Desktop Manager – USB:

Webová verze BB Dektop manageru, přihlásime se do desktop manageru, připojíme BB, na výzvu vložíme heslo. Je vygenerován šifrovací klíč  a načteny data, politiky, servisní khihy z BESu do zařízení.

Previous ArticleNext Article

3 Comments

 1. dobry den,
  je mozne pro administraci BB 5 pouzivat nejakeho BB administrator managera jako tomu bylo u verze 4.1 nebo pouze pres webove rozhrani?
  Je mozne pouzit BB Enterprise server express server 5 v mixed prostredi EX 2003 a EX2010? Nedari se me v tomto prostredi poslat email s BB zarizeni pokud je uzivatel na EX2003 serveru.

  diky
  Pavel Knava

 2. Prosím vás,
  a kde lze stáhnout BES Express? Podařilo se stáhnout pouze nějaké záplaty(besexpressx503mr2.zip) a i když to má 150MB, tak instalovat z toho nelze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..