BlackBerry Návody

BlackBerry® a čeština

Dost často se lze setkat s dotazy uživatelů BlackBerry® – “Jak tam proboha dostanu češtinu?”

Trochu jsem tuto problematiku zkoumal, abych se dostal k nějakým konkrétnějším závěrům. Nakonec jsem dospěl k tomuto závěru.

Instalace češtiny do BlackBerry® je sama o sobě velice jednoduchá. Stačí při instalaci Operačního Systému BlackBerry® zaškrtnout “Podpora pro znaky a písmo – Čeština”

Ovšem malý problém může být v tom, pro jaká BlackBerry® toto funguje. Tento postup lze použít POUZE ty typy BlackBerry®, které se oficiálně prodávají v České republice.

Samotný telefon z ČR být nemusí, ale musí se zkrátka prodávat v ČR v oficiální distribuci. Pro tyto telefony jsou totiž k dispozici OS, které obsahují češtinu. Ale pozor! Ne všechny verze OS, které stáhnete ji mají. Ovšem osobně se mi stalo pouze v jednom z asi 10 případů, že by čeština nebyla přítomná. Ve většině případů pomůže pro překlad telefonu pouze jiná verze OS. Návod je zde: Upgrade BlackBerry® OS.

Pokud máte telefon, který se v ČR oficiálně neprodává, pak je situace složitější. Uživatel “MARLBOROWIMS” zveřejnil češtinu na zařízení BB 9530 Storm2 a i na ostatní modely Storm – tedy 9500 a 9520. Je to vyextrahovaná čeština z modelu 9500, ale jelikož jsou modely velice podobné, ničemu to nevadí.

S jeho dovolením zde zkopíruji jeho návod:

>> !Čeština je pro OS v5.0.0.xxx!

Potřebovat budeme soubory s češtinou. Najdeme je zde bb_storm_czech.rar. Takže stáhneme, a rozbalíme.
Dále budeme postupovat naprosto stejně jako při jakékoli aktualizaci OS. Můžem použít například tento návod: Upgrade BlackBerry® OS. Po úspěšném nainstalování OS do PC nakopírujeme stažené *.cod soubory do složky “Java” (Pozor, né celou složku “čeština …..” ale pouze oněch 32 souborů). Složka “Java” se zpravidla nachází na konci této cesty: C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files\<nainstalovaný OS>\Java. Nyní už postupujeme klasicky instalací OS do telefonu.

Pod čarou.
Přístroje BB 9500 a BB 9530 jsou si podobné. Proto jsem použil češtinu vyextrahovanou z firmwaru 9500M_v5.0.0.484_P4.2.0.214 . Při vyzobávání češtiny z jiných firmwarů je zapotřebí pro jistotu projít soubor po souboru. A to proto, že si nestačí nakopírovat jen soubory s koncovkou: _cs.cod ale i soubory se znakovou sadou jako je např.: net_rim_tid_dynamic_ling_data_czech_ltr.cod a net_rim_tid_dynamic_ling_data_czech_45k_2.cod . <<

To byl návod na češtinu do BlackBerry® Storm. Ovšem tím to nekončí. Pokud budete z nějakého důvodu chtít do BlackBerry® dostat OS, který češtinu neobsahuje, pak nezoufejte. Češtinu si tam můžete nahrát sami. Já jsem například vyextrahoval soubory češtiny z OS 5.0.0.610 pro BB Bold a`použil je v OS 5.0.0.681, kde ze začátku čeština nebyla přítomna. Postup byl jednoduchý – ze staršího OS jsem vzal všechny soubory, které mají koncovku “_cs.cod” nebo obsahují slovíčko “czech”. Tyto soubory jsem poté nahrál stejně jako je to v návodu výše a vše fungovalo bez problémů. Tento postup můžete použít i na ostatní typy BlackBerry®.

Pokud někdo máte nějaké připomínky, nové objevy, postřehy, nebo s něčím nesouhlasíte, určitě se ozvěte. Buď přímo mě, ale spíše do komentáře, aby se k tomu mohli vyjádřit i ostatní uživatelé.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

17 Comments

 1. Dobrý den,

  nevíte kde bych mohl stáhnout češtinu pro BB 9700?

  Sehnal jsem si BB z aukra, ale je původem z USA. Rád bych jej přehrál, ale nevím kde sehnat češtinu.

  Všem díky za radu.
  k.dzekan@gmail.com

  1. Ahoj,
   stačí když si přeinstaluješ v BlackBerry® operační systém. Návod nalezneš zde na webu BBCzech, pro nainstalování češtiny si všimni druhého odstavce v tomto článku.

 2. Díky za odpověď, ale já mluvím o těch souborech s češtinou, ve kterém se zmiňuješ. Nevím jestli ty, na které odkazuješ jsou kompatibilní s BB 9700. Nevím jestli mluvím srozumitelně, ale potřebuju SW pro nahrání češtiny do BB 9700. Ten se dá někde stáhnout? Nebo jsou to ty soubory s češtinou? Nebo se to přehrává z BB v nějakém MENU? Fakt nevím.. Díky za info. KD

  1. Jak už jsem řekl. Staci, když přeinstaluješ operační systém! Stahni si nějaký OS a postupuj podle návodu, který najdeš v sekci Návody – Upgrade OS. Čeština je v téměř každém OS už přítomná a zaškrtneš si ji při instalaci OS.

 3. Sorry, jsem asi pomalejší.. Myslel jsem si, že v tom článku je zmínka na update OS (nějaký doplňkový balíček) a nikoliv plná verze OS.
  Tak teda díky moc!
  :c)

  KD

 4. Zdravím Vás,

  chci se jen optat zda někdo neví jak nahrát češtinu do BlackBerry 8220 Pearl Flip.

  Děkuji moc za jakékoliv rady.

  Charlie :)

 5. Ahoj,
  mám trošku problém s češtinou na Blackberry 9000 bold.Již jsem si ji tam instaloval podle Všeho návodu ale při aktualizaci novějšího OS mi prostě “zmizela”.Zkoušel jsem vše abych ji tam dostal zpátky ale prostě mi to nejde.Ještě musím podotknout,že nemohu najít složku Java,za složkou Shared mám jenom jednu složku ale ta má ůplně jiný název.Taktéž jsem nemohl najít Loader exe.Našel jsem něco podobného ale po otevření tam nemám tu volbu na ty jazyky.Prosím o nějakou radu.Předem díky

 6. ahoj koupil jsem z ruky telefon blackberry curve 8520 ale mám problém s instalací češtiny .. i přesto že ho nabízí čeští operátoři a OS s češtinou pro něj jsou nedaří jsemi samotná aktualizace .. i když zaškrtnu češtinu v aktualizacích a aktulizuji s češtinou telefon je i po instalaci pořád anglicky … :'( jsem z toho už neštastnej a nevím jak dál … poradí mi někdo ? předem děkuji

  1. úplně stejný problém. všechny způsoby výše popsané nevedly k instalaci češtiny u modelu 8520 koupeného v Irsku. prostě to češtinu po instalaci vůbec nenabídne.

 7. Zdravím.
  Mám prosbu mám 9790 a omylem jsem si češtinu z telefonu vymazal. Když jsem přeinstaloval os z Vašich stránek tak mi to nenabídlo k zaškrtnutí češtinu a nainstalovalo se to bez ní co s tím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..