Novinky

Americká vláda požaduje přístup do sítě BlackBerry

To, čeho jsme se bohužel obávali se stalo skutečností. Aféra BlackBerry na středním východě je všem jistě velmi dobře známá.  Zemí jako jsou Spojené Arabské Emiráty, Kuvajt nebo Indie požadovaly zpřístupnění sítě BlackBerry pod záminkou bezpečnostních opatření. Společnost Research In Motion původně tyto žádosti zamítla, ale když SAE ukázaly, že zablokování služeb BlackBerry jim nedělá žádný problém, RIM musel začít jednat. Střední východ je přecejen velice perpektivní trh a zařízení BlackBerry je provozováno jen v SAE více než půl milionu.
.
Společnost RIM se nakonec dohodla s vládou SAE na tom, že na jejich území umístí servery, ze kterých budou data přesměrována na servery RIM v Kanadě. Do těchto serverů pak bude mít vláda, na základě soudního rozhodnutí, právo nahlédnout. Jak tato situace probíhá v zemi kde je prakticky absolutistická vláda a slovo demokracie používá pouze v oficiálních dokumentech, to si asi umíme všichni živě představit. Na podobných podmínkách se společnost RIM domluvila i v Indii. Další země vyhrožují blokací služeb BlackBerry někdy v průběhu října a průběh bude bohužel pravděpodobně totožný. Ještě před tím se však stala velmi překvapivá věc. I když překvapivá možná není to správné slovo.
.
Dalo se jistě očekávat, že poté co společnost RIM ustoupila požadavkům vlády SAE, se strhne hotová lavina podobných žádostí. Šokující je však to, že mezi první země, které s tímto požadavkem přišly, jsou Spojené Státy Americké! Vždyť právě USA vyslalo do SAE své zástupce, aby pomohli celý spor mezi kanadskou společností a vládou SAE urovnat. A světe div se, uplynulo sotva pár týdnů a USA požaduje přístup do sítě BlackBerry.
.
Je samozřejmostí, že se vláda opět ohání nebezpečím, které hrozí kvůli šifrovanému přenosu mezi zařízeními BlackBerry. Říká, že chce zabránit tajné komunikaci mezi drogovými bossy a teroristy. Generální rada Federálního úřadu pro vyšetřování, Valerie E. Caproni, řekla: “Mluvíme zde o plně právoplatném přístupu. Nejednáá se o rozšiřování autority, ale o zachování naší schopnosti udržet naši stávající autoritu za účelem veřejné a národní bezpečnosti.”
.
Bohužel to vypadá, že bezpečnost šifrovaného spojení mezi BlackBerry pomalu bere za své. Co si myslíte vy? Vadí vám, že chtějí vlády mít přístup k vašim emailům, facebooku, ICQ a ostaním datům ze sítě BlackBerry?
Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

4 Comments

  1. Nijak zvlášť mi to nevadí, spíš mě štve, že předělávají něco, co léta fungovalo bez problému. Teď to u RIM bude jako u Google, ten si taky stahuje bůhvíco z Androida. Nechápu, proč je kvůli tomu najednou takový boom. :-/

  2. rozhodně mi to nevadí, nejsem ani terorista ani kriminálník … takže se nemám čeho obávat. A pokud to posílí bezpečnost zemí proti teroristickým buňkám tak není na co otálet. Je třeba si uvědomit, že svět oplývají čím dál modernější technologie, a pokud ztratíme nad těmito technologiemi dohled, začnou pro nás být více nebezpečnými než si dovedeme uvědomit.

  3. JO souhlasím s kokoste , ja nemam co skrývat až na hudební videoklipy s lehkou erotikou :D a sms od slečen :) Když se američanům podří prosadit tak si mužu už třeba koupit Ipfona , protože BlackBerry je tím známe zabezpečením :) Na svoje Curve nedám dopustit!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..